התאוששות ענף הנסיעות – ראובן ברש

ענף הנסיעות מורכב משני אלמנטים מרכזיים, אירוח ותעבורה.

האירוח מורכב מהלנה, הסעדה ואטרקציות. התעבורה מצדה מורכבת מתעבורה אווירית, ימית ויבשתית. כאשר פורץ משבר, ההתאוששות של כל מרכיב אינה בהכרח זהה בכל האמור לקצב ולמידה. במשברים קודמים כמו הסארס, 9/11, ו-2008 ההתאוששות הייתה די מקבילה בכל המרכיבים ובעלת עקומת האות V, כלומר משבר עמוק והתאוששות מלאה מייד כשחלפה “הסכנה”. נראה כי במשבר וירוס הקורונה ההתאוששות תקבל עקומה הדומה יותר לאות W, כלומר התאוששות בקצב שנדון בו בהמשך ומייד אחר כך משבר חוזר עד להתאוששות מלאה.

החלופות האפשריות

והיה כי עד אוגוסט/ספטמבר 2020 ימצא חיסון לווירוס, ההתאוששות תקבל תצורת V ותעשה בשלבים. ראשית נסיעות פנים ארציות ותעבורה יבשתית (פרטית וציבורית), פתיחת הלינה, אטרקציות ומסעדות (תהליכים שנמצאים בעיצומם). בשלב השני, שיהיה מהיר יחסית, טיסות למדינות וממדינות “ירוקות” ולטווחים קצרים ולאחר זמן לא רב גם נסיעות ארוכות טווח, טיסות ושייט. עדיין כל זאת תוך הקפדה שתלך ותפחת על ריחוק חברתי, מניעת התקהלויות וסניטציה.

אבל אם החיסון המיוחל יתעכב (בסופו של דבר יימצא) אנו צפויים לגל שני של המשבר אשר עומקו אינו ידוע ועקומת המשבר תקבל את צורת האות W. לכך יש להיערך ולקבל החלטות אשר יפחיתו את מחיר אי הוודאות. בראש ובראשונה ניטור נכנסים ויוצאים בדרכי התעבורה. לא מן ההכרח לסגור לחלוטין גבולות אם אפשר יהיה לבדל אזורים בעלי סיכון גבוה ונמוך באופן יעיל. הכנת דרכי שמירה על ריחוק מינימלי במקומות הלנה, הסעדה ואירועים. בידול אוכלוסיות ומוקדי התפרצות, וטיפול רפואי מידי ויעיל. בדרך זו נוכל להימנע מהתדרדרות למצבי קיצון כפי שקרה בעבר ואשר פגעו פגיעה אנושה בענף הנסיעות והפנאי ובכלכלה בכללותה.

אבל לשם כך כל השחקנים צריכים לשאוף לחלופה הראשונה אך להתכונן לחלופה השנייה. כדי שנצליח, את ההחלטות וההכנות יש לעשות כבר עכשיו.

 

 

רוצה שנמצא עבורך טיול שמתאים לך בדיוק ?

מלא/י את הטופס ונציג שלנו יחזור אליך