טיפים למטיילים בדרום מזרח אסיה

Dave-Koh-Rong

בבלוג “מה דייב עושה?” אפשר למצוא סיפורים על טיולים בעולם, טיפים למטיילים וחוויות מרתקות של גבר צעיר שהחליט לעזוב את החיים הבורגניים והנורמטיביים של עבודה, משפחה וצבירת חפצים ופשוט ללכת בעקבות הלב ולטייל בעולם ככל העולה על רוחו. 

השראה:

“אני רוצה” הן שתי המילים הכי פחות אהובות על דין בשפה האנגלית. אם אתם רוצים שמשהו ישתנה – אם אתם באמת ובתמים רוצים שמשהו ישתנה – תפסיקו לרצות. תתחילו לגרום לזה לקרות עוד היום.

על הבלוגר:

דייב דין. בשלוש וחצי השנים האחרונות חי ועובד בדרכים, אבל ההתמכרות שלו לטיולים החלה עוד הרבה קודם.

דין נולד וגדל בעיר קטנה בניו זילנד ולדבריו, עובדה זו היוותה את ההתחלה המושלמת לחיי נוודות. “אם יש משהו אחד המבטיח לגרום לך לרצות לצאת החוצה ולראות עולם, הרי שלגדול בעיר קטנה במדינה קטנה בסוף העולם – זה הדבר” הוא אומר.

אחרי שסיים לימודים באוניברסיטה והגיע לקריירה בתחום הטכנולוגיה, ארז כמה חפצים ונסע ללונדון. ההתחלה היתה קלה אבל העצירה הרבה יותר קשה, למרות הניסיונות להתיישב ולהתמקם במקום אחד. הוא ניסה פעמים מספר להתיישב, לקנות בית, מכונית, חיית מחמד ואת כל המלכודות האחרות שמאפיינות חיים מסורתיים. ככל שניסה, זה לא ממש עבד בשבילו ואחרי שנה או שנתיים, הוא שוב מצא את עצמו מטייל ונודד בעולם. אחרי 13 שנה של ג’אגלינג בין קריירה וחיי תרמילאות, הוא סופסוף הבין מה שהיה צריך להבין זמן רב קודם לכן – זה לא משהו שהוא יכול להמשיך לעשות לעד. הוא הבין שיהיה חייב לוותר על אחד משתי דרכי החיים הללו.

דין מקבל השראה מהחיים בדרכים, יותר מכל צורת חיים אחרת אותה חווה. אחרי למעלה מעשור בו ניסה להכחיש זאת, הוא הבין ששם בדיוק הוא צריך להיות. לטייל בדרכים.

לאחר שהחליט להפוך את דרך החיים של טיולים בעולם לחלק קבוע בחייו, הוא עזב את עבודתו בשלהי 2011, מכר את כל חפציו ונסע כמה אלפי מיילים בעקבות הלב. מאז, הוא חי ומטייל במשך חודשים בדרום מזרח אסיה, אירופה, צפון ומרכז אמריקה, אוסטרליה וניו זילנד.

כרגע הוא מטייל באירופה זה מס’ חודשים, נודד בין בריטניה, ספרד ועוד מס’ מדינות במשך השנה. בספטמבר הוא מתכנן לצעוד בשביל הצליינים של סנטיאגו (Camino de Santiago) בספרד.

 

הטיפים שלו מתאימים בעיקר לתרמילאים, אבל כל מטייל יכול לקחת מהם משהו שיתאים לטיול שלו, גם אם הוא לא מתכנן לטייל עם תרמיל על הגב באופן ספונטני לחלוטין. אז קחו ממנו את מה שמתאים לכם ואת השאר – שלחו לילדים שלכם. שיהיה להם עבור הטיול שלהם אחרי הצבא.

 

לפניכם 13 טיפים לתרמילאים בדרום מזרח אסיה מפי דייב דין:

בשבילי, דרום מזרח אסיה הוא אחד המקומות המרתקים, היפים והמדהימים ביותר בעולם לטיולים ואני מוצא את עצמי שוב ושוב חוזר לשם. הנה כמה טיפים ממטייל מנוסה שיעזרו לכם ליהנות מהשהות שלכם באזור ואם אפשר גם להימנע מכמה טעויות נפוצות בדרך.

באופן כללי

>> קחו נשימה עמוקה והירגעו! זוהי אסיה. דברים לא קורים כאן לפי הציפיות ובוודאי שלא עובדים לפי לוח זמנים מערבי. להתעצבן מזה רק יגרום ללחץ הדם שלך לעלות, לאיבוד הכבוד שלך וגם יגרום לך להראות כמו אידיוט – זה אף פעם לא יעזור.

>> היה גמיש ותן לעצמך מספיק זמן לדברים בלתי צפויים. רכבות יאחרו, בתי מלון עלולים להיות סגורים, טוק טוקים יתקלקלו, נהג המיניבוס יעצור לשעה כדי לבקר את אמו שלו המתגוררת ממש על הדרך. תאריכי יעד (דד ליין) קשוחים הם כמעט לא חלק מהחיים המקומיים כאן – ולכן הם גם לא צריכים להיות חלק מן החיים שלך כשאתה מטייל בדרום מזרח אסיה.

>> השפה האנגלית בדרך כלל נפוצה באזורי תיירות מסוימים ולעומת זאת, באזורים אחרים לא מדוברת כלל וכלל. צפו לאי הבנות רבות על בסיס חוסר שפה משותפת ולימדו להסתדר עם זה. אם תלמדו כמה מילים בסיסיות בכל שפה של המדינות בהן תבקרו – זה תמיד יגרור תגובות חיוביות של המקומיים. אף אחד לא יעליב אתכם אם לא תבטאו את המילים נכון.

>> צפו לכך שיכול להיות שיכייסו אתכם או יעבדו עליכם מדי פעם. לא משנה כמה מנוסים אתם בתור טיילים, כנראה ש’יעשו עליהם סיבוב’ באיזה שהוא שלב. אלוהים עדי שגם אני אכלתי אותה מס’ פעמים. זה יכול להתחיל מרמאויות קטנות כמו למכור לכם טישירט במחיר מופקע, דרך לקחת מחיר לא הגיוני על נסיעה במונית ועד לרמאויות יותר מתוחכמות ומסוכנות. לעולם לא יהיה מחסור בהמצאת דרכים שיגרמו לתייר להיפרד מכספו. אם תשמרו על חדות מחשבה תצליחו להימנע מהרמאויות הברורות והנפוצות, אבל תתנו לרמאות זו או אחרת שתגרום לכם לבזבז יותר כסף ממה שתכננתם להרוס לכם את הטיול. זה ממש לא סוף העולם.

>> קחו אתכם תרמיל גב ואל תיסחבו הרבה מטען. זהו כלל טוב בכל מקום, אבל במיוחד בדרום מזרח אסיה. מזוודות עם גלגלים הן רעיון לא מוצלח במיוחד, במקום שהכבישים והמדרכות (אם בכלל ישנן כאלה) הם במצב תחזוקתי כל כך רע. מצד שני, לשאת על הגב במשך שעות תרמיל ששוקל 20 ק”ג בחום ובלחות של האזור – יגרום לכם לרצות לצרוח מתסכול וכאבי גב.

>> כל הנושא של הזמנה מראש מוערך יתר על המידה. אין צורך להזמין מקום מראש באזורים הלא מתויירים מחוץ לעונת השיא. הדרך הטובה ביותר למצוא מקום לינה, היא להסתובב ברגל בכל מקום חדש אליו אתם מגיעים ופשוט להסתכל מסביב. את כל יתר מרכיבי הטיול כמו סיורים, טיולים, טיסות, רכבות ואוטובוסים, אפשר להזמין יום אחד מראש לכל היותר. כמה שתתכננו פחות תקבלו יותר גמישות ופחות מתח ולחץ. מובטח לכם טיול הרבה יותר מהנה עם לוח זמנים ריק.

 

לאכול ולשתות בדרום מזרח אסיה

>> ממש לא צריך לסמוך על מדריכי טיולים או אתרי אינטרנט בכל מה שקשור להמלצות איפה לאכול ולשתות – פשוט לכו בעקבות האף שלכם. בדרום מזרח אסיה, בדומה למקומות לינה, איכות האוכל ומחירו עומד ביחס הפוך לפופולריות שלו בקרב מטיילים. זאת אומרת שזה שהמקום פופולרי, לא אומר בהכרח שהמחירים יהיו גבוהים. וזה כשלעצמו נחמד מאד.

>>  למען השם, אנא אכלו את האוכל המקומי. הוא תמיד יהיה טרי יותר, טעים יותר, זול יותר ובכלל הרבה יותר טוב מכל ניסיון של הטבח להכין משהו שיהיה ערב לחיך מערבי. אל תחששו לקנות אותו מדוכני רחוב, במיוחד מאלו העמוסים והמלאים. ככל שהאוכל מתחלף מהר יותר – קטן הסיכון לבעיות קיבה!

>> שתו את הבירה המקומית. זו תמיד תתברר כבחירה הנכונה. כשחם בחוץ ואתם מזיעים ומותשים, בקבוק בירה קפוא של ‘סייגון’ או ‘בירה לאו’ הוא כפי הנראה מתנה מאלוהי המטיילים. במיוחד כשהוא עולה דולר או שניים.

>> מצד שני, לשתות את המים המקומיים זה כנראה לא רעיון כ”כ מוצלח. עשו תחקיר על האזור שאתם מטיילים בו והשתמשו בבקבוקים סגורים של מים מינרליים או מטוהרים לשתייה ואפילו לצחצוח שיניים, אם יש לכם איזה שהוא ספק. או שפשוט תשתמשו בבירה במקום מים.

>> באופן די מפתיע, הקרח מיוצר בד”כ במפעלים המשתמשים במים מסוננים ועל כן הוא בטוח לשימוש בתוך המשקאות שלכם. חוץ מאשר שהוא לא. אני הפסקתי לדאוג לזה אחרי שבוע או שניים של טיול, אבל בבקשה אל תאשימו אותי אם תבלו שבוע שלם בריצה לשירותים, אחרי שהזמנתם אייס קופי.

>> פנקייקס בננה ודליים של ויסקי רד בול הם לא בהכרח התמצית של תזונה מאוזנת.

>> קחו איתכם אימודיום (תרופה נגד שלשולים), שיהיה לכם במקרה שכל האמור לעיל ישתבש לגמרי.

 

>> בשבוע הבא טיפים של דייב בנושא תחבורה בדרום מזרח אסיה

(מתוך: http://whatsdavedoing.com/)

    רוצה שנמצא עבורך טיול שמתאים לך בדיוק ?

    מלא/י את הטופס ונציג שלנו יחזור אליך

    דילוג לתוכן