מדריך שימושי למרכז טוקיו

אף פעם לא מאוחר מדי להגשים חלום. טיול ביפן הוא סוג של הגשמת חלום. בגלל השוני, המרחק, התרבות והיופי. טיול ביפן מתחילים בטוקיו. לפניכם מדריך מפורט היכן לבקר במרכז טוקיו.

טוקיו היא בירת יפן והמטרופולין המאוכלס ביותר בעולם. חיים בה למעלה מ-13 מליון תושבים ובטוקיו רבתי מעל 35 מליון תושבים. היא מהווה את המרכז התרבותי והכלכלי של המדינה וממוקמת בחופו המזרחי של האי הונשו, האי הראשי של יפן. טוקיו היא אחת מ- 47 פרובינציות של יפן ומורכבת מ -23 רובעים.

טוקיו נחשבת לאחת הערים המתקדמות והמודרניות בעולם. קו הרקיע שלה עמוס גורדי שחקים המעוצבים בחדשנות בחלקם; מערכת התחבורה הציבורית שלה נחשבת לטובה בעולם; מערכת הכבישים שבה הומה ויעילה; וניתן למצוא בה אזורי קניות ובילוי נוצצים ויוקרתיים, המשלבים בין המודרניות של עיר מערבית גדולה, לבין מאפיינים יפניים מסורתיים, חלקם מיוחדים רק לאזור טוקיו.

לפני שנת 1868, היתה טוקיו ידועה בתור אדו. מעיירת טירה קטנה במאה ה -16, הפכה אדו למרכז הפוליטי של יפן בשנת 1603 כאשר אייאסו טוקוגאווה הקים בה את הממשלה הפאודלית שלו. כמה עשורים מאוחר יותר, אדו גדלה והפכה לאחת הערים המאוכלסות ביותר בעולם. עם שיקום מייג’י בשנת 1868, הקיסר ועיר הבירה עברו מקיוטו לאדו, ששמה הוחלף לטוקיו (“הבירה המזרחית”). חלקים גדולים של טוקיו נהרסו ברעידת האדמה הגדולה קאנטו ב- 1923 ובהפצצות מהאוויר ב-1945.

היום, טוקיו מציעה מבחר בלתי מוגבל של קניות, בילויים ותרבות קולינרית עשירה למבקרים בה. מההיסטוריה של העיר אפשר להתרשם במחוזות כמו Asakusa, במוזיאונים מצוינים רבים, מקדשים היסטוריים וגנים. בניגוד לתפיסה הרווחת, טוקיו מציעה גם מספר שטחים הירוקים אטרקטיביים במרכז העיר וגם במרחק נסיעה קצר יחסית ברכבת לפאתי העיר.

היכן לבקר במרכז טוקיו?

1. שוק הדגים צוקיג’י – שוק הדגים ההומה והגדול ביותר ביפן

3021_04 עולם נסתר | המדריך לטוקיו

צוקיג’י הוא שוק סיטונאי גדול של דגים, פירות וירקות במרכז טוקיו. הוא המפורסם ביותר מבין למעלה מעשרה שווקים סיטוניים העוסקים בהפצה ומכירה של דגים, בשר ופרחים בטוקיו. שוק צוקיג’י ידוע בעיקר כאחד השווקים הגדולים בעולם, המטפל במעל 2,000 טון מוצרים ימיים ליום. בנובמבר 2016 הוא אמור לעבור לאתר חדש ב- Toyosu.
המראה של הסוגים הרבים של דגים טריים ופירות ים והאווירה התוססת, עם הקטנועים, המשאיות, המוכרים והקונים הממהרים מסביב, הפך את שוק צוקיג’י לאטרקציה תיירותית גדולה. למעשה, מספר המבקרים גדל כ”כ בשנים האחרונות, עד שהם הפכו לבעיה, כי הם מפריעים למהלך התקין של המסחר, משום שהשוק הוותיק לא תוכנן לשמש כמוקד עניין לתיירים. השוק מורכב משוק פנימי, שבו מתקיימות רוב העסקאות הסיטונאיות ומכרזי טונה המפורסמים, וכן משוק חיצוני המכיל חנויות ומסעדות עבור הציבור הרחב. כמה מסעדות מצויות גם בשוק הפנימי. על מנת למנוע הפרעות למסחר המתקיים בשוק, קיימים כללים שונים שצריך לעקוב אחריהם בעת הביקור באזורים השונים של השוק

2. אקיהברה – איזור קניות של מוצרי אלקטרוניקה ואוטאקו

עולם נסתר | המדריך לטוקיו

Akihabara, המכונה גם אקיבא על שם מקדש מקומי לשעבר, הוא מחוז במרכז טוקיו המפורסם בזכות חנויות האלקטרוניקה הרבות שלו. בשנים האחרונות, זכה אקיהברה להכרה כמרכז של תרבות האוטאקו של יפן. חנויות רבות ומוסדות המוקדשים לאנימציה ומאנגה מפוזרים עתה בין חנויות האלקטרוניקה באזור. בימי ראשון, הרחוב הראשי של האזור’ צ’ואו דורי, סגור לתנועת המכונית מ- 13:00 עד 18:00 (מאוקטובר עד מרץ – עד השעה 17:00).

3. קוישיקאווה קוראקואן – גן יפיפה ליד הכיפה של טוקיו

3034_003_01

קוישיקאווה קוראקואן הוא אחד הגנים היפניים הוותיקים והטובים ביותר בטוקיו. הוא נבנה בתקופת אדו המוקדמת (1600-1867) במעונו של מיטו השייך למשפחת טוקוגאווה השלטת. הגן נקרא קוראקואן על שם המעודד את השליט ליהנות מהחיים רק לאחר שישיג אושר לעמו. קוישיקאווה הוא המחוז בו הגן ממוקם.

כמו רוב הגנים יפניים המסורתיים, קוישיקאווה קוראקואן מנסה לשחזר נופים מפורסמים בזעיר אנפין, באמצעות בריכות, אבנים, עצים וגבעות מעשה ידי אדם, בניסיון לשכפל נוף יפני וסיני כאחד. רשת של שבילי הליכה מובילה סביב נקודות תצפית, מהן המבקרים אמורים לתצפת על הגן, שלמרות הרקע המודרני הבולט יחסית של כיפת טוקיו ומבנים אחרים מרחוק, מהווה מקום מפלט טבעי ושליו מטוקיו העירונית.

4. האמה ריקיו – פארק יפיפה ליד שיאודום

3025_01

האמה ריקיו הוא פארק גדול ואטרקטיבי במרכז טוקיו. הוא ממוקם לאורך מפרץ טוקיו וכולל ברכות מי ים המשנות את גובהן בהתאם לגאות והשפל ובית תה היושב על אי, שבו המבקרים יכולים לנוח וליהנות מהנוף. הגן המעוצב באופן מסורתי עומד בניגוד מוחלט לגורדי השחקים של רובע שיודום הסמוך.

הגן שימש למטרות רבות במשך מאות שנים. הוא נבנה במקור כבית מגורים של הפאודלים וכאתר לציד ברווזים בתקופת אדו (1603-1867). מאוחר יותר שימש כגן לטיולים וכארמון קיסרי מנותק עד שלבסוף נפתח לציבור בצורתו הנוכחית. שרידים של כל אלה עדיין גלויים ברחבי הגן כולל כמה תריסי ציד ברווזים משוחזרים ושרידי חפיר ישן בקיר סלעי משוחזר.

5. גני הארמון הקיסרי המזרחי – פארק הממוקם על אדמות טירת אדו בעבר

3018_13

גני הארמון הקיסרי המזרחי הם חלק משטח הארמון הפנימי והם פתוחים לקהל הרחב. הם ממוקמים על האדמות בהן ישבה טירת אדו אולם אף לא אחד מהמבנים המרכזיים נותר היום. לעומת זאת, החפירים, הקירות, שערי הכניסה וכמה עמדות שמירה עדיין עומדים על תילם בתוך הגנים.

טירת אדו היתה מקום מגוריו של שושלת שוגון טוקוגאווה ששלטה ביפן בין 1603 ל- 1867. הקיסר מייג’י גם התגורר בה מ-1868 עד 1888, לפני שהארמון הקיסרי עבר למבנה שהוא ממוקם בו היום.

6. הארמון המלכותי – המגורים הראשיים של משפחת המלוכה

3017_01 עולם נסתר | המדריך לטוקיו

הארמון הקיסרי הנוכחי ממוקם היכן שהיתה ממוקמת בעבר אדו, בפארק גדול המוקף חפירים וקירות אבן מסיביים במרכז טוקיו, במרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת המרכזית של טוקיו. זהו מקום מגוריה של המשפחה הקיסרית היפנית.

אדו היה אמור להיות מקום מושבו של שושלת שוגון טוקוגאווה ששלטה ביפן מ- 1603 עד 1867. בשנת 1868, הודח השוגון, ובירת יפן ומושב הקיסרות עברו מקיוטו לטוקיו. ב-1888 הושלמה בנייתו של הארמון הקיסרי החדש, שנהרס בזמן מלחמת העולם השנייה ונבנה לאחר מכן מחדש באותו הסגנון.

מקויקו גאיין, הרחבה הגדולה מול הארמון הקיסרי, יוכלו המבקרים לצפות בניג’ובאשי – שני הגשרים המהווים את הכניסה לחצר הארמון הפנימית. גשר האבנים הקדמי נקרא מגאנבאשי (Meganebashi), גשר המשקפיים, בזכות המראה שלו. הגשר בחלק האחורי היה בעבר גשר עץ עם שני מפלסים, שממנו נגזר השם Nijubashi (גשר כפול).

7. גינזה – רובע הקניות מס’ 1 ביפן

עולם נסתר | המדריך לטוקיו

גינזה הוא אזור הקניות היוקרתיות המפורסם ביותר בטוקיו, רובע הקולינריה והבידור, המציע למבקרים בו חנויות כלבו רבות, בוטיקים, גלריות לאמנות, מסעדות, מועדוני לילה ובתי קפה.

מ”ר של הקרקע במרכז זה שווה יותר מעשרה מיליון ין, מה שהופך אותו לאזור הנדל”ן היקר ביותר ביפן. זה המקום בו תוכלו למצוא את ספל קפה ב-10$ הידוע לשמצה וגם כמעט לכל מותג מוביל של אופנה וקוסמטיקה יש כאן נוכחות מאסיבית.

8. ניהונבאשי – הרובע המסחרי של טוקיו

עולם נסתר | המדריך לטוקיו

משמעות השם Nihonbashi היא פשוט “הגשר של יפן”. זהו רובע של טוקיו הממוקם צפונית לגינזה וצפונית מזרחית למרונוצ’י ולתחנת הרכבת המרכזית של טוקיו. הגשר, שעל שמו נקרא הרובע, היה הסמן של קילומטר האפס עבור רשת הכבישים הראשית של יפן מאז תקופת אדו המוקדמת.

ניהונבאשי שהיה בעבר בנוי מעץ, שוחזר בתקופת מייג’י מאבנים והיה מכוסה על ידי כביש מהיר בשנות השישים של המאה הקודמת.

9. מקדש יאסוקוני  – הנצחה של חללי יפן

עולם נסתר | המדריך לטוקיו

מקדש יאסוקוני הוא מקדש שינטו במרכז טוקיו המנציח את חללי המלחמה של יפן. המקדש הוקם בשנת 1869 במטרה לקדש את אלה שמתו במלחמה למען ארצם, שהקריבו את חייהם ע”מ לבנות את הבסיס ליפן השלווה.

נשמותיהם של כ -2.5 מיליון בני אדם, שמתו למען יפן בקונפליקטים שליוו את שיקום מייג’י, את מרד סצומה, את מלחמת סין-יפן הראשונה, מלחמת רוסיה-יפן, מלחמת העולם הראשונה, את תקרית מנצ’ורי, מלחמת סין-יפן השניה ומלחמת פסיפיק, מעוגנות במקדש יאסוקוני בצורה של תיעוד כתוב, הכולל שם, מוצא, תאריך ומקום המוות.

10. הכיפה של טוקיו Tokyo Dome City – רובע הבילוי מסביב לכיפת טוקיו

עולם נסתר | המדריך לטוקיו

הכיפה של טוקיו הינה מתחם פנאי במרכז טוקיו המורכב מאצטדיון הבייסבול כיפת טוקיו, פארק שעשועים, ספא LaQua, מגוון של חנויות ומסעדות ומלון  Tokyo Dome. מתחם השעשועים היה ידוע בשם קוראקואן, על שמו של אצטדיון הבייסבול לשעבר, אשר בתורו נקרא על שם גן יפני סמוך בשם קוישיקאווה קוראקואן.

11. צוקישימה – אי מלאכותי הידוע במונג’ייאקי שלו

עולם נסתר | המדריך לטוקיו

אי הירח המואר הוא אי מלאכותי מעשה ידי אדם במפרץ טוקיו, ממש על שפת התעלה מול שוק הדגים צוקיג’י. האי נוצר לפני יותר מ -100 שנה. בעשורים האחרונים, אזורים בתחומי האי פותחו מחדש ושופצו למתחמים של גורדי שחקים למגורים; עם זאת, עדיין אפשר למצוא שרידים של האווירה של טוקיו הישנה, אם תשוטטו בסמטאות הנידחות, בעיקר סביב מקדש Sumiyoshi. צוקישימה ידוע בעיקר בזכות מונג’ייאקי, מעין פנקייק נוזלי עם מרכיבים שונים, כגון פירות ים, בשר וירקות, המעורבבים לתוך הבלילה. ריכוז גדול של מסעדות המגישות מונג’ייאקי תמצאו לאורך רחוב Nishinaka, במרחק צעדים ספורים מתחנת צוקישימה.

12. יוראקוצ’ו – אזור מסעדות עם אווירה מיוחדת בסמוך לגינזה

עולם נסתר | המדריך לטוקיו

רובע יוראקוצ’ו שוכן מרחק תחנה אחת מדרום לתחנת הרכבת המרכזית טוקיו, לאורך הקו JR Yamanote. יחד עם רובע גינזה הסמוך, יוראקוצ’ו מציע שפע של הזדמנויות לשופינג ולקולינריה מענינת. עם זאת ביוראקוצ’ו יש אווירה נגישה יותר ורגועה יותר מאשר בשכנתה היוקרתית, וחלקים ממנו שומרים על תחושת שכונה מקסימה ישנה. אזור המסעדות התוסס ביוראקוצ’ו, הבנוי מתחת לקשתות לבנים מתחת למסילת הרכבת הגבוהה של קו JR Yamanote, הוא אחד ממוקדי העניין המרכזיים ברובע.

13. מארונוצ’י – אזור עסקים הממוקם בין הארמון המלכותי לבין התחנה של טוקיו

עולם נסתר | המדריך לטוקיו

מארונוצ’י הממוקם בין הארמון הקיסרי ותחנת טוקיו הוא אחד מרובעי העסקים היוקרתיים ביותר של יפן. במהלך תקופת אדו, מארונוצ’י (תרגום מילולי: בתוך המתחם) היה ממוקם בתוך החפירים החיצוניים של אדו והכילאת  בתי המגורים של כמה מהפיאודלים החזקים ביותר ביפן. יחד עם השכנה באוטמאצ’י, מרונוצ’י הוא כיום ן של רבות מהחברות החזקות ביותר ביפן, במיוחד מהמגזר הפיננסי.

בעשור האחרון, עבר מרונוצ’י מתיחת פנים גדולה, בזכות חברת מיצובישי, המחזיקה נתח דול מהקרקע ברובע. מבני משרדים ישנים הוחלפו בגורדי שחקים חדשים עם משרדים בקומות העליונות ומגוון חנויות ומסעדות בקומות הנמוכות. מתחמי הקניות והמזון שנפתחו לאחרונה החיו את רובע העסקים והם מושכים בשנים האחרונות מספר בלתי מבוטל של מבקרים לא עסקיים.

14. קאנדה – רובע מרכזי עם נקודות עניין רבות

עולם נסתר | המדריך לטוקיו

קאנדה הוא רובע של טוקיו, הממוקם צפונית לארמון הקיסרי של טוקיו. זה אינו רובע תיירותי ראשון במעלה, אלא יותר רובע מקומי טיפוסי עם אזורי מגורים ואוניברסיטאות רבות. קאנדה הוא באופן מסורתי מרכז אקדמי ולכן פוקדים אותו צעירים רבים. הוא היה בעבר אתר של בית הספר הקונפוציאני אשר הותיר יאשימה סיידו, מקדש המוקדש לפילוסוף הסיני הגדול קונפוציוס. ואף על פי כן, הרובע מציע מספר שכונות מעניינות, כמו אזור כלי הנגינה אוצ’נומיזו, אזור הספרים ג’ימבוצ’ו, אזור האלקטרוניקה המפורסם והמכה של האנימציה היפנית אקיברה. רובע קאנדה הוא גם ביתם של מקדש קאנדה מיוג’ין ופסטיבל קאנדה, אחד משלושת הפסטיבלים החשובים ביותר של טוקיו.

    רוצה שנמצא עבורך טיול שמתאים לך בדיוק ?

    מלא/י את הטופס ונציג שלנו יחזור אליך

    דילוג לתוכן